Ritmik cimnastik sanatın çeşitli tekniklerle buluştuğu, estetik ve zerafetin ön planda olduğu bir spor dalıdır. Görsel beğeniye hitap eden ritmik cimnastiğin tarihsel gelişim sürecine baktığımızda sanatın birçok dalının etkisi altında kaldığı görülmektedir. Başlıca yararlandığı alan dans sanatı olmuştur. Özellikle klasik ve modern bale, milli danslar, folklor, ritmik cimnastiğin etkisi altında kaldığı başlıca branşlardır.

Ritmik cimnastikte beş ayrı alet kullanılmaktadır. Bu aletler olimpik sıraya uygun olarak: ip, çember, top, labut, kurdeledir. Ritmik cimnastikte yarışmalar, dünya genelinde ferdi ve grup şampiyonları olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Ritmik cimnastikte en önemli kısım vücut hareketleri ve alet kullanımıdır. Sporcuların yüksek puan (en yüksek 30 puan: teknik, artistik ve uygulama puanların toplamı) alabilmeleri için sıçrama, denge, esneklik, pivot hareketleri ile alet ve müzik eşliğinde bir seriyi hakemlere sunmaları gerekmektedir.

 Bu sporun başlangıç tarihi 1934 yılıdır. O zamana kadar “Duygusal, dışa vurgu dansı”, “Estetik dans”, “Ritmika”, “Sanatsal cimnastik”, “Bayan cimnastik”  şeklinde adlar almıştır. Ritmik cimnastik spor eğitimi, 1934 yılında Rusya’nın Leningrad şehrindeki spor üniversitesinde P.F.Lesgaft tarafından başlatılmıştır. İlk Uluslar arası şampiyonası 1960’ta düzenlenmiştir. İlk Olimpiyat oyunları 1984 te oldu. Şu anda tüm dünyada ritmik cimnastik, kız çocukları için en popüler spor branşlarından birisidir.

 RİTMİK CİMNASTİK ALETLERİ

İP: Dinamiklik isteyen bir alettir. İple atlamalar, sekizler, çevirmeler, rotasyon hareketleri, küçük ve büyük atış çeşitleri yapılır.

ÇEMBER: Bu alet daha fazla esneklik ve teknik beceri gerektirmektedir. Çevirmeler, vücutta ve yerde çeşit yuvarlamalar, rotasyonlu hareketler ve atışlar bu aletle yapılır.

 

TOP: Vücudun üzerinde yuvarlanması, sektirilmesi, yumuşak ve dişiliği ön plana çıkaran hareketlerin birleşmesi, ortaya zarafeti çıkartır. Top ile vücudun esneklik hareketleri birbirine uyum sağlar.

 

 

 

LABUT: İki parçadan oluşur. Devamlı hareket halindedirler. Küçük, orta, büyük daireler, değirmenler, vuruşlar, çeşitli asimetrik hareketler, tek ve çift labut atış teknikleri vardır.

 

KURDELE: Akıcı teknik hareketler ve vücut elementleri birbiriyle mükemmel bir uyum sağlar. Aletin kullanımı için daha fazla güç ve koordinasyon gerekmektedir. Bu alete ait teknikler arasında: spiraller, zikzaklar, daireler, yüksek atışlar, bumeranglar sayılabilir.