TEMEL CİMNASTİK

 

Günümüzde bir spor olarak cimnastik branşı çok geniş kapsamlı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendi içerisinde artistik cimnastik, ritmik cimnastik, genel cimnastik gibi birçok alt branşa ayrılan bu spor branşı aslında tüm sporlar için temel teşkil etmektedir. Bu nedenle her spor cimnastikle başlar sözü her şeyi anlatmaktadır.

Tüm dünyada kabul gördüğü üzere okul öncesi başlanan temel cimnastik eğitimi çocukların gelişimine çok olumlu katkılarda bulunmaktadır. Zihinsel ve bedensel gelişimi hızlandırarak koordinasyon yeteneklerini büyük oranda geliştirir ve kas-iskelet sistemlerinin yaşıtlarına göre 2 kat daha hızlı gelişmesini sağlar.

Temel Cimnastik eğitimi sürecinde faydalanılan oyunlar çocukların sosyalleşmesini sağladığı gibi paylaşımcılık, katılımcılık ve kurallara uyum yönlerinin gelişmesini sağlayarak daha dengeli bir ruhsal gelişim süreci yaşamalarına katkıda bulunur. Ayrıca temel cimnastik eğitimi alan çocuklar yaşıtlarına göre daha aktif, girişken ve özgüven sahibi bireyler olarak hayata hazırlanırlar.

Düzenli spor yapan çocuklarda etik değerler daha hızlı gelişerek ahlaki yönden daha evrensel bir bilinçle yetişmeleri sağlanır.

Temel cimnastik derslerinde yapılan çalışmalar sayesinde çocukların kuvvet, çabukluk, dayanıklılık, esneklik gibi fiziksel özellikleri en uygun çağlarında gelişerek ileride yetenekleri olan spor branşında yaşıtlarına göre daha hızlı başarı kazanmalarını sağlayacaktır.

Günümüzdeki teknolojik imkanlar ve büyük şehirlerdeki stresli hayat tarzı en çok çocuklarımızı etkilemektedir. Temel cimnastik sayesinde disipline olan çocuklar, düzenli spor alışkanlıkları sayesinde bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi pasif aktivitelerden bir nebze de olsa uzaklaşıp sağlıklı birer birey olarak hayat içerisinde hak ettikleri yeri alacaklardır.

Olimpik 2023 Spor Kulübü olarak deneyimli eğitmen kadromuz ile birlikte çocuklarınızın sağlıklı bireyler olarak yetişmesini sağlamak üzere Temel Cimnastik kurslarımıza bekliyoruz.

Saygılarımızla.

Olimpik 2023 Spor Kulübü